Rodzaje szkła LINIT®EcoGlass

Wymiary

LINIT®EcoGlass jest dostępny w dwóch podstawowych typach oraz kilku szerokościach.

Podstawowe dwa typy szkła różnią się od siebie wymiarami szkła w przekroju. Pierwszy typ to szkło 41/6, którego wysokość flanki, czyli krótszego boku ceownika, to 41mm, a grubość szkła to 6mm. Drugą odmianą jest szkło 60/7, którego wysokość flanki to 60mm przy grubości szkła 7mm. Szkło w typie 60/7 daje nam większe możliwości w zakresie maksymalnych wymiarów przeszkleń jakie możemy uzyskać.

Szkło LINIT®EcoGlass dostępne jest w kilku typowych szerokościach szkła. Szkło w typie 41/6 może mieć szerokość 232, 262, 331 lub 498mm, a szkło 60/7 – 232, 262 lub 331mm. O ile wymagania projektowe lub estetyczne nie wskazują inaczej to ze względów użytkowych zalecamy stosowanie szkła w szerokości podstawowej jaką jest 262mm. Szkło o tej szerokości jest szkłem zazwyczaj dostępnym w magazynie w najszerszej gamie wzorów i powłok. Przy dużych zleceniach istnieje możliwość dostosowania szerokości szkła do wymagań projektowych co miało miejsce np. przy projekcie Nelson Atkins Museum w Kansas City, gdzie zastosowane szkło miało nietypowa szerokość 400mm.

Długości szkła są dowolne w zakresie od 0,4 do 6. Należy pamiętać, że maksymalna długość szkła w zastosowaniu musi być sprawdzona pod kątem jego wytrzymałości mechanicznej.

Kolorystyka

W zakresie kolorystyki istnieje kilka dwa sposoby na zmianę koloru szkła.

Pierwszym z nich jest naniesienie twardej, odpornej na uszkodzenia powłoki, która dodatkowo spełnia funkcję przeciwsłoneczną lub w przypadku powłoki niskoemisyjnej – ochrony cieplnej. Oprócz szkła standardowego tzn. bez powłoki (kolor neutralny/jasnozielony) możemy wybrać wersję Azur (jasnoniebieski), Solex (jasnobrązowy), a szkło z powłoką niskoemisyjną jest delikatnie szaro-zielone z możliwymi kolorowymi refleksami, które są naturalną cechą takiej powłoki. Producent oferuje także szkło o nazwie low iron, które poprzez zmodyfikowany skład chemiczny jest szkłem odbarwionym tzn. pozbawionym w maksymalnym stopniu zabarwienia.

Innymi sposobami na uzyskanie koloru w przeszkleniu jest również zastosowanie specjalnych wkładek ( także termoizolacyjnych), które nadają odpowiedni kolor. Oprócz wszystkich powyższych wersji kolorystycznych możliwe jest wykonanie szkła hartowanego i emaliowanego, w którym możemy zastosować emalię ceramiczną w kolorze z palety RAL. Rozwiązanie takie stosowane jest głównie do przeszkleń pojedynczych nieprzeziernych, ale również jako np. jedno ze szkieł w zestawie szklanym.

Bezpieczeństwo

W zakresie ochrony i bezpieczeństwa szkło profilowe może być wyposażone w podłużne druty stalowe w ilości 8 lub 10 sztuk.

Taki rodzaj szkła zapewnia podwyższone bezpieczeństwo w kontakcie z ciałem ludzkim, gdyż nawet po zbiciu takiego szkła poszczególne kawałki są utrzymywane na miejscu właśnie przy pomocy drutów.

Innym sposobem na podwyższenie bezpieczeństwa i wytrzymałości szkła jest zastosowanie procesu obróbki termicznej jaką jest hartowanie . Szkło hartowane charakteryzuje się zarówno dużo 4-5 krotnie wyższą wytrzymałością mechaniczną niż szkło niehartowane oraz bezpiecznym kształtem odłamków po zbiciu – szkło hartowane rozpada się na wiele drobnych odłamków o bezpiecznym kształcie. Stosowanie szkła hartowanego jest wskazane lub niekiedy wręcz konieczne jeżeli określają to przepisy prawa budowlanego lub względy funkcjonalne.

Estetyka

LINIT®EcoGlass jest produkowany w kilku wariantach wzorów na powierzchni szkła.

Standardowe szkło posiada wzór 504 Perl, a oprócz niego mamy do dyspozycji wzory niestandardowe do których należą: solar, clarissimo, cord, prismasolar, ice, moiré i magico.

Każde ze szkieł bez-powłokowych może być także poddane procesowi piaskowania na wewnętrznych powierzchniach. Poprzez piaskowanie zmieniamy wygląd szkła na „wybielony” oraz zapewniamy większe rozproszenie światła, a tym samym ograniczamy widzialność poprzez szkło.